morskieprzygody.pl
Morskie Przygody

TRASA NR 2 CHORWACJA

Trasa: TrogirHvarOrebićVela LukaVisBisevo (Błękitna Grota)MilnaSplitTrogir

TROGIR

Rejs rozpoczniemy w ACI marina Trogir. Pierwotna część miasta leży na niewielkiej wyspie oddzielonej od lądu kilkumetrowej szerokości kanałem portowym, połączonej ze stałym lądem poprzez mały most. Z czasem rozrosło się ono obejmując po części wyspę Ciovo posiadającą ruchomy most, który nigdy się nie podnosi. Zwarta zabudowa z kamienia tworzy niesamowity klimat i dostarcza kojącego chłodu. Wąskie uliczki o nieregularnym ułożeniu przebiegają przez całą wyspę. Główną atrakcją miasta jest starówka, a cała wyspa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić pozostałości twierdzy weneckiej.

Trogir Trogir Trogir
Trogir Trogir Trogir

HVAR

Wyspa Hvar, królowa wśród dalmatyńskich wysp, od czasów antycznych znana jest ze swojego strategicznego położenia, bogactwa i złożoności historii, kulturalnych i przyrodniczych pomników oraz literatury. Wyspa zachęca turystów łagodnym klimatem (ciepła zima i przyjazne lato), rozkoszną śródziemnomorską przyrodą, bogatą tradycją i nocnym życiem. Hvar jest jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Są na niej pola lawendy, stare drzewa oliwne, winnice, niespotykaną jedność człowieka i przyrody. Tu jest wspaniałe wino i oliwki, dlatego goście, którzy pragną zbliżyć się do natury, powinni udać się raczej do małej chorwackiej gospody niż do ekskluzywnej restauracji. Spróbują tam domowego wina, które często smakuje lepiej niż słynny szampan, zanucą stare wyspiarskie pieśni i zapomną o codziennej rutynie. Każdy gość jest tutaj prawdziwym Gościem. W ciągu mijających lat i bogatej historii, wyspa stała się oazą kultury, świadectwem świadomości narodowej. Miasto Hvar to perła śródziemnomorskiej architektury, dzięki gotyckim pałacom i marmurowym alejkom kojarzy się wielu z Wenecją. Miejscowości uroku dodaje oddzielony kilkusetmetrowym pasem morza malowniczy archipelag niezamieszkanych Wysp Piekielnych.

Hvar Hvar Hvar

OREBIĆ

Orebić to bardzo stara, niewielka miejscowość, która jest zatopiona winnicami, drzewami figowymi, cyprysami i ogrodami pełnymi roślinności śródziemnomorskiej. Zachwyci Cię tu przede wszystkim fantastyczna dzika przyroda, ale także zabytki w centrum miasteczka. Muzeum Morskie przypomina, że Orebić był kiedyś ośrodkiem żeglugi adriatyckiej. Gotycko-renesansowy klasztor Franciszkanów to niezwykłe płaskorzeźby i architektura. Masz okazję wspiąć się na Żmijową Górę (Góra św. Ilija) i obejrzeć ruiny pięknego Pałacu Rektora. Okolica Orebića jest podobnie jak i cały Pelješac porośnięta gęstymi iglastymi lasami i typową roślinnością śródziemnomorską, a jeżeli chodzi o liczbę słonecznych dni, to zalicza się do najcieplejszych miejscowości na Adriatyku. Organizowane są tu ciekawe imprezy kulturalne, np. latem huczne Dani kulture, kiedy to przez półtora miesiąca odbywają się różne pokazy i występy, maszerują barwne korowody i grają zespoły folklorystyczne z całego półwyspu, a wieczorami ulice i knajpki zapełniają się dziewczętami ubranymi w tradycyjne czerwono-żółto-granatowe stroje.

OREBIĆ OREBIĆ OREBIĆ

VELA LUKA

Vela Luka to miasto na wyspie Korčula. Najpiękniej wygląda o zachodzie, gdy słońce maluje na złoto nadbrzeżną promenadę i domki wzdłuż niej gęsto przetykane konobami i barami. Zyskała sławę w połowie lat 60., gdy odkryto tu grotę Velka Spila zamieszkałą od 18 tys. lat przed Chrystusem, a w niej szkielety - tzw. babci i dziadka - pogrzebanych w pozycji embrionalnej (podobno jedyne takie w Europie). Obydwa oglądamy w niewielkim miejscowym muzeum, wraz z innymi znaleziskami z groty. Wejście wygląda niczym rzymski łuk, wysoki na kilkanaście metrów. Niestety wejść do niej nie można – dostępu do niej bronią żelazne wrota, ale mimo to robi ona ogromne wrażenie. Do groty prowadzi droga wśród niekończących się gajów oliwnych przedzielonych kamiennymi miedzami. Vela Luka jest miastem bardzo młodym, stąd próżno tu szukać śladów „starych wieków”. Jest znana z kąpieli zdrowotnych, stosuje się tu błoto o właściwościach zdrowotnych do leczenia chorób reumatycznych. W roku 1978 część przybrzeżna miasta została bardzo mocno uszkodzona przez tsunami, które spowodowało podmorskie trzęsienie ziemi. Przy zatoce Gradina na wschód od miasta stoi kościół Św. Iwan, który pochodzi z 15. stulecia oraz resztki klasztoru benedyktynów.

Vera luka Vera luka Vera luka

VIS

Vis to jedna z najbardziej oddalonych od lądu chorwackich wysp. Ukryta za innymi, skrywa swe piękne zatoczki i urokliwe krajobrazy - wszystko to sprawia, że wystarczy odwiedzić to urocze miejsce raz, aby później powracać tam wielokrotnie! Jest to wyspa archipelagu środkowej Dalmacji rozciągająca się 90,3 km2 dzikiej, dziewiczej powierzchni, porośniętej głównie makiją i winnicami (najwyższy szczyt to Hum, 587 m n.p.m.). Dzięki położeniu – daleko od lądu i przemysłu – oraz temu, że udostępniono ją turystom zagranicznym dopiero w 1989 r., bez wątpienia jest najczystszym miejscem na Adriatyku.

VIS VIS VIS

BISEVO (Błękitna Grota)

Niewielka wypa na zachód od Vis. Już w 1050 r na Bisevie założono benedyktyński klasztor, który ze względu na liczne napady piratów został opuszczony i przeniesiony na Komize, zachowały się tylko ruiny kościoła św. Sylwestra. Turyści przybywają na Bisevo, głównie żeby zobaczyć słynną Błękitną Jaskinie (Modra spija) w zatoce Balun. Do tej przepięknej jaskini zaczeto organizować wycieczki już w 1884 r. Można do niej "wnurkować" albo przypłynąć łodzią, ale nie o dowolnej porze dnia, otóż grota ta pokazuje swoje prawdziwe oblicze tylko w jednym momencie - w południe. Wtedy właśnie, kiedy morze jest spokojne, przebijające się przez szpary groty promienie słoneczne napełniają całą grotę srebrem i błękitem. Wtedy nie tylko skały są błękitne, ale również morze... a widoczność sięga 16 m.

Bisevo Bisevo Bisevo

MILNA

Milna to miejscowość turystyczna i port na wyspie Brač. Zatoka, w której znajduje się Milna rozdwaja się w dwie części: Zalo i Pantera. Dzisiaj się na tym miejscu znajduje współcześnie wyposażona marina z miejscem dla 200 jachtów, która jest najbezpieczniejszym i najlepszym portem na wyspie, dla żeglarzy z całego świata. Krystalicznie czyste morze, lokalne zdrowe jedzenie, idealne warunki na nurkowanie, żeglowanie, rybołówstwo, połączenie z lądem, to podstawowe powody dla przybycia do tej przepięknej śródziemnomorskiej miejscowości. Miejscowość rozwinęła się w XVI wieku, kiedy to pewna rodzina szlachecka wybrała ten teren na budowę fortyfikacji i kościoła. Jako ośrodek turystyczny Milna, oprócz harmonijnej, barokowej architektury i śródziemnomorskiego klimatu, może poszczycić się kilkoma zatoczkami z piaszczystymi i żwirowymi plażami.

Milna Milna Milna

SPLIT

Split to dalmatyńska metropolia, port słynący również z przemysłu i fantastycznych zabytków. Należy do nich imponujący pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, który sprawia raczej wrażenie średniowiecznego miasta z antycznymi pozostałościami, otoczonego murami obronnymi. Wystarczy powiedzieć, że w obrębie pałacowych murów stoi dziś 220 budynków. Rezydencję Dioklecjana wznoszono 10 lat, nie licząc się z kosztami. Sprowadzono tu marmury z Brac, Włoch i Grecji oraz stare kolumny i sfinksy z Egiptu. Powstała imponująca budowla o rozmiarach 215x181 m. Do pałacu wchodziło się przez cztery bramy: Złotą, Srebrną, Brązową i Żelazną. Stosunkowo najlepiej zachowaną częścią dawnego pałacu jest perystyl. Skalda się z monumentalnych kolumn korynckich. W dawnych komnatach cesarskich urządzono w XVI i XVII wieku dwie kaplice. Rezydencja Dioklecjana to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć! Jednak w Splicie znajdują się także inne zabytki warte Twojej uwagi. Niedaleko Bramy Złotej znajduje się pomnik Grgura Ninskiego, biskupa, który zasłynął wprowadzeniem odprawiania nabożeństw w języku ojczystym. Jeśli dotkniesz wielkiego palucha u stopy pomnika, podobno przyniesie Ci to szczęście. Opuszczając pałac Bramą Żelazną, trafisz do samego serca średniowiecznego Splitu - Narodni trgu. Stoi tu urocza Wieża Zegarowa, jednak w oczy najbardziej rzuca się piękny gotycki budynek dawnego ratusza. W obrębie murów dawnego pałacu powstało także wiele dworów kupieckich. Najokazalszy z nich to barokowy Pałac Cindro. Split ma wiele pięknych zakątków, które warto poznać osobiście.

Split Split Split

Mapka:

Trasa nr 2 Chorwacja

Chorwacja Wrzesień 2009
Lagoon 380

Chorwacja Wrzesień 2009
Lagoon 380 "Taja"

Chorwacja Maj 2009
Bavaria 44 "Petra"