morskieprzygody.pl
Morskie Przygody

TRASA NR 1 CHORWACJA

Trasa:TrogirKorčulaDubrovnikMljetVela LukaMilnaTrogir

TROGIR

Rejs rozpoczniemy w ACI marina Trogir. Pierwotna część miasta leży na niewielkiej wyspie oddzielonej od lądu kilkumetrowej szerokości kanałem portowym, połączonej ze stałym lądem poprzez mały most. Z czasem rozrosło się ono obejmując po części wyspę Ciovo posiadającą ruchomy most, który nigdy się nie podnosi. Zwarta zabudowa z kamienia tworzy niesamowity klimat i dostarcza kojącego chłodu. Wąskie uliczki o nieregularnym ułożeniu przebiegają przez całą wyspę. Główną atrakcją miasta jest starówka, a cała wyspa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić pozostałości twierdzy weneckiej.

Trogir Trogir Trogir
Trogir Trogir Trogir

KORČULA

Korčula - klejnot lasów iglastych, to historyczne i turystyczne centrum wyspy o tej samej nazwie w Archipelagu Południowo-Dalmatyńskim. Znane jako miejsce narodzin znanego podróżnika - Marko Polo, miasteczko to z powodu swoich malowniczych ryneczków i średniowiecznej atmosfery słusznie nazwane zostało "Małym Dubrownikiem". Wejście do miasta zdobią XIX wieczne schody, prowadzące do starówki. Podczas gdy dzieła wspaniałych korčulańskich kamieniarzy zadziwiają swoim pięknem, życie na ulicach Korčuli wzbogacają średniowieczne tańce zwane moreška, organizowane na pamiątkę powrotu z wyprawy Marko Polo i jego świty.

Korčula Korčula Korčula
Korčula Korčula Korčula

DUBROVNIK

Dubrownik, klejnot południowej Dalmacji, wpisany do rejestru światowego dziedzictwa zabytków UNESCO 1436 chronionych, historycznych budowli). Niesamowite wrażenie robi obwarowanie grodu – dwukilometrowe mury obronne wraz z pięcioma wieżami. Podczas spaceru murami można podziwiać zarówno przepiękne morskie widoki, jak i samo miasto z licznymi kościołami, pałacami, pomnikami kultury i Stradunem - sławnym deptakiem, który odwiedzają goście z całego świata. Głównego wejścia do miasta strzeże monumentalna twierdza Lowrijenac, bedąca świadkiem swojego pochodzenia i heroicznych czynów. Wolny czas można przyjemnie spędzić zwiedzając miasto, korzystając z morskich atrakcji, zabawą do rana…

Dubrovnik Dubrovnik Dubrovnik
Dubrovnik Dubrovnik Dubrovnik

MLJET

Mljet to wiecznie zielona wyspa ze szczególnie czystym morzem, spokojnymi, piaskowymi zatoczkami i urozmaiconym światem podwodnym. Zaliczana do dziesięciu najpiękniejszych wysp świata – kiedyś ktoś powiedział: “Tam gdzie wdzięk natury wszystko stworzył lepiej niż ludzka umiejętność”. Północno-zachodnia jej część w 1960 roku ogłoszona została parkiem narodowym, w skład którego wchodzą dwa słone jeziora oraz wysepka św. Marii w sercu dużego jeziora (Veliko Jezero), na której wznosi się klasztor oo Benedyktynów z XII w.

Mljet Mljet Mljet

VELA LUKA

Vela Luka to miasto na wyspie Korčula. Najpiękniej wygląda o zachodzie, gdy słońce maluje na złoto nadbrzeżną promenadę i domki wzdłuż niej gęsto przetykane konobami i barami. Zyskała sławę w połowie lat 60., gdy odkryto tu grotę Velka Spila zamieszkałą od 18 tys. lat przed Chrystusem, a w niej szkielety - tzw. babci i dziadka - pogrzebanych w pozycji embrionalnej (podobno jedyne takie w Europie). Obydwa oglądamy w niewielkim miejscowym muzeum, wraz z innymi znaleziskami z groty. Wejście wygląda niczym rzymski łuk, wysoki na kilkanaście metrów. Niestety wejść do niej nie można – dostępu do niej bronią żelazne wrota, ale mimo to robi ona ogromne wrażenie. Do groty prowadzi droga wśród niekończących się gajów oliwnych przedzielonych kamiennymi miedzami. Vela Luka jest miastem bardzo młodym, stąd próżno tu szukać śladów „starych wieków”. Jest znana z kąpieli zdrowotnych, stosuje się tu błoto o właściwościach zdrowotnych do leczenia chorób reumatycznych. W roku 1978 część przybrzeżna miasta została bardzo mocno uszkodzona przez tsunami, które spowodowało podmorskie trzęsienie ziemi. Przy zatoce Gradina na wschód od miasta stoi kościół Św. Iwan, który pochodzi z 15. stulecia oraz resztki klasztoru benedyktynów.

Vera luka Vera luka Vera luka

MILNA

Milna to miejscowość turystyczna i port na wyspie Brač. Zatoka, w której znajduje się Milna rozdwaja się w dwie części: Zalo i Pantera. Dzisiaj się na tym miejscu znajduje współcześnie wyposażona marina z miejscem dla 200 jachtów, która jest najbezpieczniejszym i najlepszym portem na wyspie, dla żeglarzy z całego świata. Krystalicznie czyste morze, lokalne zdrowe jedzenie, idealne warunki na nurkowanie, żeglowanie, rybołówstwo, połączenie z lądem, to podstawowe powody dla przybycia do tej przepięknej śródziemnomorskiej miejscowości. Miejscowość rozwinęła się w XVI wieku, kiedy to pewna rodzina szlachecka wybrała ten teren na budowę fortyfikacji i kościoła. Jako ośrodek turystyczny Milna, oprócz harmonijnej, barokowej architektury i śródziemnomorskiego klimatu, może poszczycić się kilkoma zatoczkami z piaszczystymi i żwirowymi plażami.

Milna Milna Milna

Mapka:

Trasa nr 1 Chorwacja

Chorwacja Wrzesień 2009
Lagoon 380

Chorwacja Wrzesień 2009
Lagoon 380 "Taja"

Chorwacja Maj 2009
Bavaria 44 "Petra"